In Betondorp: ‘Eenzaamheid moet je met zijn allen oplossen’

In Betondorp is het initiatief Embassy of Loneliness bezig om via kunst eenzaamheid bespreekbaar te maken. Eind september toont het de interactieve expositie Muren van Glas.

Kunstenaars Eric Meursing en Petra Kroon richtten Embassy of Loneliness op omdat ze het taboe op eenzaamheid willen doorbreken. “We willen het onderwerp zichtbaar maken zodat mensen erover durven en kunnen praten,” legt Meursing uit. Kroon vult aan dat het vooral gaat om het vragen van aandacht, niet zozeer om de oplossing. “Eenzaamheid is een verborgen maatschappelijk probleem dat wij niet zomaar kunnen oplossen.”

Het duo benadrukt dat erover praten wel een flinke stap in de goede richting is. “Eenzaamheid gaat iedereen aan,” meent Kroon. “Je moet het met zijn allen oplossen. Mensen die het niet zijn moeten uit hun comfortzone stappen en eenzame mensen benaderen. Eenzame mensen moeten op hun beurt wel om hulp durven vragen. Met onze projecten hopen we dat iemand toch eerder een ander aanspreekt en bijvoorbeeld een kopje koffie aanbiedt.”

Met de Lonely Phone – een telefoon buiten op De Brink, waarmee de ‘bellers’ het thema konden bespreken – en een project met grote tekstborden verspreid over het dorp zwengelden Meursing en Kroon het gesprek over eenzaamheid aan. “Ik durf er een eed op te doen dat zelfs de mensen die het thema eigenlijk niets interesseert, er toch over zijn gaan nadenken,” stelt Meursing. “Onbewust denken ze aan hun buurvrouw en vragen zich af of zij misschien eenzaam is.”

De telefoon, posters en reacties op beide projecten zijn nu opgenomen in Muren van Glas. Daarnaast kregen vijf kunstenaars de gelegenheid om te reflecteren op de uitspraak ‘Muren van glas, waardoor je prima naar buiten kunt kijken, maar niet in staat bent jezelf te bevrijden’. Zij maakten interactieve installaties waarmee ze het thema op hun eigen persoonlijke wijze benaderen. De bezoeker komt zo via verschillende perspectieven tot zijn eigen inzichten.

De expositie Muren van Glas is van vrijdag 26 tot zondag 28 september van 14.00 tot 18.00 uur te bezoeken aan de Onderlangs 36N+37G.