Welke woorden, uitdrukkingen of gezegden zijn typisch voor Amsterdam-Oost? Dit is de oproep van taalkundige Amarens Jonker, oprichter van Untranslatable, een online project waarin bijzondere woorden en uitdrukkingen uit de hele wereld worden verzameld en uitgelegd.
Het project richt zich vooral op streektaal, dialecten, straattaal en andere vormen van taalgebruik die vaak niet in traditionele woordenboeken terechtkomen.
“Veel woorden zijn lastig te vertalen, niet omdat er geen vertaling bestaat, maar omdat een vertaling vaak niet het hele verhaal vertelt,” zegt Jonker. Juist waar een woord gebruikt wordt, hoe het gebruikt wordt en door wie, zegt veel over wat een woord betekent.
Via Untranslatable kunnen mensen zelf woorden, uitdrukkingen en betekenissen toevoegen. Inmiddels bevat het project bijdragen uit meer dan honderd talen.
Jonker hoopt nu ook woorden en uitdrukkingen uit Amsterdam-Oost toe te kunnen voegen. Inwoners die een bijzonder woord, gezegde of uitdrukking kennen, kunnen deze delen via Untranslatable.co.


