IJburgmakers willen meer ruimte voor ontmoeting

Een betaalbaar buurtcafé en meer plekken voor jongeren: tijdens IJburgmakers op 26 september spraken ruim vijftig aanwezigen over wat hun wijk nodig heeft. In de Basket op Strandeiland kregen ideeën vorm, van onderlinge hulp tot meer groen. Een planning voor de uitvoering is nog niet bekendgemaakt.

Buurtplatform IJburg organiseerde de bijeenkomst. Het platform is dit jaar opgericht om de samenwerking in de wijk te versterken. Na een kennismaking gingen deelnemers aan zeven thematafels in gesprek. Wat gaat er goed op IJburg en wat ontbreekt er nog?

Volgens medeorganisator Michel Vogler komt de behoefte aan toegankelijke ontmoetingsplekken duidelijk naar voren. Er zijn wel ruimtes op IJburg, maar die zijn vaak klein of beperkt toegankelijk. Het buurtplatform onderzoekt met de gemeente hoe bestaande en nieuwe ruimtes beter gebruikt kunnen worden.

Een buurtcafé was een terugkerende wens. Michel omschrijft dat als “een plek waar je gewoon binnen kunt lopen”. Ook een papieren krant voor heel IJburg werd genoemd, zodat bewoners die minder online zijn, kunnen volgen wat er in hun buurt gebeurt.

Jongeren aan het woord
Voor jongeren opperden deelnemers een eigen buurtplatform. Een eerste bijeenkomst zou hun de gelegenheid moeten geven zelf te vertellen wat zij missen en willen organiseren. Voorlopig is het nog een voorstel.

Ook voor onderlinge hulp kwamen ideeën op tafel. Bewoners zouden elkaar via een nieuw systeem makkelijker kunnen vinden voor een boodschap of een klein klusje. Verder werd gesproken over ‘Heen en Weer’, waarbij buurtbewoners elkaar helpen met korte autoritjes.

Sommige vervolgstappen zijn concreter. Voor extra groen wordt een kennismakingsgesprek met de gemeente gepland. Ook wil het platform een kaart maken van plekken waar bomen of ander groen kunnen komen.

Volgens Michel wordt binnenkort een duurzaamheidsfonds opgericht met 450.000 euro, ooit bijeengebracht door de eerste kopers op IJburg. Dat geld moet als lening beschikbaar komen voor duurzame initiatieven. Het is nog niet bekend wanneer bewoners een aanvraag kunnen doen en onder welke voorwaarden.

Wie praat er mee?
Aan een spontaan ontstane achtste tafel ging het over de vraag wie bij zulke gesprekken wordt bereikt. Wie actief meepraat, vertegenwoordigt niet vanzelf de hele wijk. Het platform wil daarom meer bewoners van verschillende leeftijden en achtergronden betrekken.

IJburgers die deze bijeenkomst hebben gemist, kunnen alsnog aansluiten. Vragen en ideeën kunnen naar buurtplatform@natuurlijkijburg.nl. Een datum voor een volgende gezamenlijke bijeenkomst is nog niet genoemd.