Droogte houdt aan: noodpompen in Muiden en sluis dicht in Weesp, gevolgen voor pleziervaart

Door de aanhoudende droogte neemt Waterschap Amstel, Gooi en Vecht deze week opnieuw maatregelen. Bij het Muiderslot in Muiden komt een tijdelijke pompinstallatie. In het centrum van Weesp gaat vanaf donderdag een sluis dicht. Beide ingrepen hebben gevolgen voor de pleziervaart in de regio.

Noodpompen naar natuurgebieden
Deze week test het waterschap drie noodpompen bij de Steenen Beer, vlak bij het Muiderslot. De pompen halen water uit het IJmeer en voeren dat via de Vecht naar landbouw- en natuurgebieden zoals het Naardermeer. Zo moet blijvende schade aan de natuur worden voorkomen. In 2022 stond er ook al eens zo’n tijdelijke installatie bij Muiden. Het waterschap werkt inmiddels aan een vast gemaal op die plek, voor als droge periodes vaker voorkomen.

Sluis Weesp dicht voor recreatievaart
Vanaf donderdag 14 augustus sluit het waterschap ook de sluis in het centrum van Weesp, aan de kant van de Vecht. Daardoor is er geen doorvaart meer mogelijk tussen de Vecht en het Amsterdam-Rijnkanaal via de Smal Weesp. Zo blijft het goede water op de Vecht, terwijl de noodpompen bij Muiden zoet water naar de polders en natuurgebieden brengen. Pleziervaart kan omvaren via de Amstel. Wanneer de sluis weer opengaat, is nog niet bekend. Dat hangt af van hoe de droogte zich verder ontwikkelt.

Voor de keuzes gebruikt het waterschap de zogeheten verdringingsreeks. Veiligheid en natuur krijgen daarbij voorrang, gevolgd door drinkwater en energie, belangrijke economische functies en overig watergebruik. Deze volgorde bepaalt waar het schaarse water naartoe gaat bij een dreigend watertekort.

In Huizen laat het waterschap tijdelijk extra water binnen, omdat de brandweer anders niet genoeg bluswater heeft. Dat water bevat blauwalg, die schadelijk kan zijn voor planten en dieren. Zodra het peil weer op orde is, stopt de inlaat.

Eerder al damwand bij Muiden
Vorige week sloot het waterschap de Muidertrekvaart al af met een tijdelijke damwand onder de Penbrug bij winkelcentrum Maxis. Die maatregel moet voorkomen dat zout water de kwetsbare natuurgebieden instroomt.
Regen zit er voorlopig niet in. Meteorologen verwachten de komende dagen vooral droog en warm weer, met kans op een nieuwe hittegolf. Het neerslagtekort in Nederland behoort dit jaar tot de hoogste van de afgelopen decennia.

Meer informatie en actuele updates over de droogtemaatregelen: agv.nl/droogte
Actuele vaarweginformatie: vaarweginformatie.nl.

Foto’s: pompen onderweg naar het Muiderslot en de Noordersluis in Weesp die dichtgaat.