Mens, materiaal en de kracht van het ongrijpbare
Met werk van Joop Vugs en Harald Schole presenteert SBK Galerie een expositie waarin de relatie tussen mens, materiaal en ruimte centraal staat. Twee kunstenaars met ieder een eigen beeldtaal, maar verbonden door eenzelfde onderzoekende houding: hoe geef je vorm aan dat wat zich moeilijk laat vastleggen? Herinneringen, kwetsbaarheid, beweging en de invloed van onze omgeving vormen de rode draad door deze bijzondere ontmoeting.
Joop Vugs (1957) beweegt zich op het grensvlak tussen figuratie en abstractie. In zijn schilderijen, tekeningen, collages en sculpturen keren menselijke figuren steeds opnieuw terug. Soms herkenbaar, soms vervormd of bijna volledig opgenomen in abstracte kleurvelden. Door verf en inkt te combineren met materialen als gips, zand, kiezels en fotografie ontstaan gelaagde werken waarin schoonheid en verstoring naast elkaar bestaan.
Zijn werk gaat over het zoeken naar betekenis in het ongrijpbare. Vugs omschrijft zijn fascinatie zelf als “het schemergebied rond het ontstaan van het leven met al zijn fouten, mogelijkheden en toevalligheden.” Persoonlijke ervaringen vormen vaak het vertrekpunt, maar groeien uit tot universele beelden over kwetsbaarheid, vervreemding en veerkracht.
Een ingrijpende verandering vond plaats toen bij Vugs in 2002 een aandoening aan het ruggenmerg werd vastgesteld. Zijn werkwijze veranderde: het spontane maakproces maakte deels plaats voor een meer doordachte benadering en nieuwe technieken zoals collage en digitale media. Toch blijft de menselijke figuur aanwezig — zoekend, kwetsbaar, maar altijd met een vorm van hoop.
Harald Schole (1953) onderzoekt juist de wisselwerking tussen kunst, ruimte en omgeving. Na zijn opleiding aan de Gerrit Rietveld Academie ontwikkelde hij een veelzijdige praktijk waarin sculptuur, architectuur, schrijven en onderzoek samenkomen. Zijn ruimtelijke werken reageren vaak op de geschiedenis en identiteit van een plek en nodigen uit om anders naar onze omgeving te kijken.
Naast zijn kunstenaarschap is Schole actief als curator, schrijver en adviseur op het gebied van kunst in de openbare ruimte. Ook is hij hoofdredacteur van kM – kunst en materiaal, een tijdschrift waarin de relatie tussen kunstenaars, technieken en materialen centraal staat.
In deze tentoonstelling komen de verstilde, gelaagde werken van Joop Vugs en de ruimtelijke blik van Harald Schole samen. Een ontmoeting tussen twee kunstenaars die blijven onderzoeken hoe materiaal betekenis krijgt — en hoe kunst ons anders kan laten kijken naar onszelf en de wereld om ons heen.











